معرفی بخشهای آزمایشگاه کسری

آزمایشگاه کسری بر اساس توسعه پیش آمده در ارائه خدمات و تنوع موجو بخشهای متعددی را داراست. در زیر به معرفی مختصر آن اکتفا شده است.

بیوشیمی

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

بخش بیوشیمی از بخش‌های اصلی آزمایشگاه تشخیص پزشکی می‌باشد. در این بخش آزمایش‌های متعددی بر روی سرم، پلاسما، ادرار و سایر مایعات بدن انجام می‌شود که‌ اندازه‌گیری دقیق این فاکتورهای خونی در تشخیص طیف وسیعی از بیماری‌ها کمک شایانی به پزشکان نموده است. این فاکتورها شامل موارد زیر است.
مواد شیمیایی: میزان قند خون، اوره، اسید اوریک، انسولین
مواد لیپیدی: تری‌گلیسیرید، لیپوپروتئین‌ها
املاح: سدیم، پتاسیم، کلسیم، لیتیم، آهن، فسفر
آنزیم‌ها: آسپارتات آمینوترنسفراز، ترانس‌آمیناز‌ها
هورمون‌ها: شامل هورمون‌های تیروئید، هورمون رشد و..
پروتئین‌ها: آلبومین، فریتین، ترانسفرین

بیوشیمی ادرار

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

بیش از ۱۰۰ تست آزمایشگاهی مختلف بر روی ادرار قابل‌انجام است که هر کدام از آنها برای تعیین علت‌های مختلف انواع بیماری‌ها انجام می‌شوند. آزمایش ادرار یا Urine Analysis برای بررسی عملکرد کلیه‌ها و سیستم ادراری (کلیه ها، حالب و مثانه)، تعیین وجود قند ادرار در بیماران دیابتی، وجود سنگ کلیه و فشار خون بالا، و بعضی بیماری‌های کلیوی و کبدی خاص انجام می‌شود. آنالیز ادرار همچنین در بسیاری از بررسی‌های روتین پزشکی، برای تعیین سلامت عمومی بدن تجویز می‌شود.
در عین حال برخی از آزمایش‌های ادرار نیازمند دستگاه‌های پیشرفته هستند که برای تعیین حالات بسیار خاصی از بیماری‌ها کاربرد دارند.
به‌منظور اطمینان از دقت و درستی نتایج اعلامی، در این بخش از آزمایشگاه برنامه‌‌های استاندارد کنترل کیفی به‌صورت منظم انجام می‌شود.

هورمون‌شناسی

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

هورمون‌ها نقش بسیار اصلی و مهمی در تنظیم عملکرد بدن دارند. یکی دیگر از بخش‌های پیشرفته این آزمایشگاه بخش هورمون‌شناسی می‌باشد. این بخش به دلیل داشتن دستگاه‌های دقیق و پیشرفته و استفاده از کیت‌های دقیق و معتبر توانسته پاسخگوی انجام تست‌های هورمون‌شناسی به‌طور وسیع باشد.
مقدار هورمون‌ها در خون معمولا بسیار پایین است و برای اندازه‌گیری هورمون‌ها باید از ابزارهای بسیار حساسی کمک گرفت تا بتوان مقدار عادی و غیر عادی را از هم تشخیص داد.
در آزمایشگاه کسری به سه روش زیر و به شکل روزانه و هفتگی این تست‌ها انجام می‌شوند:
1. Electro Chemi Luminescence Immono Assay (ECLIA)
2. Enzyme Linked Fluorescent Assay (ELFA)
3. Enzyme Linked Immunoab Sorbent Assay (Elisa)

الکتروفورز

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

این بخش شامل آزمایشاتی است که برای برای قبل ازدواج، پیش از بارداری با ریسک بالای تالاسمی، جلوگیری افراد از مصرف بیدلیل آهن و ..انجام می‌شود. که مینی‌کَپیلاری الکتروفورز یکی از تکنیک‌های با حساسیت و دقت بالا بوده و قدرت تفکیک‌پذیری بالایی در جداسازی انواع هموگلوبین‌ها را دارد.

هماتولوژی

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

باین بخش یکی از بخش‌های مهم آزمایشگاه می‌باشد که به بررسی اجزاء تشکیل دهنده خون به جهت تشخیص بیماری‌های خونی، کم‌خونی، تشخیص سرطان‌ها، اختلالات انعقادی و… می‌پردازد. این علم مقدار و ساختمان و عمل سلول‌های خونی، پیش سازهای سلول‌های خونی را در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما و عمل پلاکتها و پروتئین‌هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.

پاتولوژی و سیتولوژی

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

پاتولوژی در اصل به معنای آسیب‌شناسی است و به مطالعه و شناسایی تغییرات ساختاری بافت‌ها می‌پردازد. در هنگام وقوع یک بیماری تغییراتی در بافت‌های مختلف بدن ایجاد می‌شود که این آزمایشات به بررسی عوارض ناشی از آن‌ها می‌پردازد.سیتولوژی به عنوان یک زیرشاخه در جهت تشخیص سرطان‌ها به‌کار می‌رود و برای تشخیص بیماری‌های عفونی و التهابی نیز کمک کننده است.

میکروبیولوژی

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

عملکرد اصلی این بخش کمک به تشخیص و درمان بیماری‌های عفونی از طریق کشت نمونه¬های مشکوک به عفونت و به منظور بررسی میکروارگانسیم‌ها، انجام تست حساسیت به آنتی‌بیوتیک‌ها و آزمایش‌های مستقیم انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی می‌باشد.

ایمنوسرولوژی

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

این بخش نقش به‌سزایی در تشخیص انواع بیماری‌ها و سرطان‌ها دارد که واکنش ایمنی افراددر برابر آنتی‌ژن‌های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری‌زا را بررسی می‌کند.

سرولوژی

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

تست های Wright، Coombs Wright و ۲ME بصورت لوله‌ای انجام می‌شود همچنین تست های Direct Coombs و Indirect Coombs بصورت لوله‌ای و با کنترل Check Cell انجام می‌شود.

اسپرموگرام

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

آزمایش اسپرموگرام در این آزمایشگاه با استفاده از نرم افزار CASA انجام میی¬پذیرد. این نرم افزار قادر به شمارش اسپرم های زنده می باشد. در سال¬های اخیر با توجه به پیشرفت¬های ایجاد شده در علم کامپیوتر و همه¬گیر شدن سیستم¬های WHO این تکنیک به روش رایج در آزمایشگاه¬های سراسردنیا تبدیل شدهو تنها روش اتوماتیک جهت آنالیز اسپرم مورد تائید WHO می¬باشد. از مزایای استفاده از این روش می¬توان به یکسان بودن جواب¬های به دست آمده از آنالیز اسپرم متوسطافراد مختلف، دقت بسیار بالا و محاسبه کمی و دقیق پارامترهای موردنظر WHO و سرعت بالای انجام آن آنالیز نام برد.

مدیریت و اداری

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

امور اداری، استخدامی و مدیریتی در این بخش انجام می شود. کارمندان و کارشناسان آزمایشگاه کسری می توانند از امکانات ویژه کارمندان مانند(اتاق استراحت و ..) استفاده نمایند

پذیرش

دستگاه LIAISON​ آزمایشگاه

پذیرش،آشنا ترین بخش هر آزمایشگاه، کلینیک یا بیمارستان است. مراجعه کنندگان به محض ورود به آزمایشگاه جهت ارائه درخواست خود مبنی بر انجام آزمایش یا دریافت جواب به این بخش مراجعه می نمایند.

    جوابدهیخانهاینستاگرامتماس با ما